Full schedule of Summer School events

Sunday, August 22

9:00
Arrival (all day), HSE Guesthouse, Vavilova str., 7
19:00 - 21:00
Welcome party

Monday, August 23

9:00 - 10:00
Registration at HSE campus, Pokrovsky Boulevard, 11, hall Г-313
10:00 - 10:15
Opening ceremony, hall Г-313

Opening Ceremony Video

10:15 - 11:00
Organizational introduction to school logistics and work format, hall Г-313
11:00 - 12:30
General lecture I, hall Г-313

Stephen Lea "The psychology of the current crisis"

12:30 - 13:00
Coffee-break, room Г-311
13:00 - 14:30
General lecture II, hall Г-313

Benedikt Herrmann “Cooperation and enforcement of cooperation”

14:30 - 15:30
Lunch, room Г-109
15:30 - 17:00
General lecture III, hall Г-313

Tadeusz Tyszka “The role of moral sentiment in economic decision making”

17:00 - 18:30
General lecture IV, hall Г-313

Daniel Houser “Temptation and economic decision-making”

Tuesday, August 24

10:00 - 11:30
Stream Lectures, room Г-114

10:00-10:45: Tadeusz Tyszka “How do people resolve conflicts between moral sentiments and economic self-interest”
10:45-11:30: Benedikt Herrmann “The dark side of human behaviour”

11:30 - 12:00
Coffee break, room E-103
12:00 - 14:00
Stream Lectures, room Г-114

12:00-13:00: Daniel Houser “Trust and Betrayal”
13:00-14:00: Stephen Lea “Inter-temporal choice”

14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 16:00
Organizational groups meetings

Organizational groups meeting, room Г-107

Wednesday, August 25

10:00 - 11:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
11:30 - 12:00
Coffee-break, room E-103
12:00 - 14:00
Alexey Charkov, Tutorial on z-tree, class Д-301
14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 16:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
16:30 - 18:00
Consultations of the School instructors and group work, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107

Thursday, August 26

10:00 - 11:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
11:30 - 12:00
Coffee-break, room E-103
12:00 - 13:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
13:30 - 14:00
Organizational groups meeting, room Г-107
14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 16:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
16:30 - 18:00
Consultations of the School instructors and group work, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107

Friday, August 27

10:00 - 11:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
11:30 - 12:00
Coffee-break, room E-103
12:00 - 13:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
13:30 - 14:00
Organizational groups meeting, room Г-107
14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 16:30
Work on projects by groups, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107
16:30 - 18:00
Consultations of the School instructors and group work, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107

Saturday, August 28

10:00 - 11:30
Work on projects by groups and experiments, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301
11:30 - 12:00
Coffee-break, room E-103
12:00 - 13:30
Work on projects by groups and experiments, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301
13:30 - 14:00
Organizational groups meeting room, Г-107
14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 16:30
Work on projects by groups and experiments, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301
16:30 - 18:00
Work on projects by groups and experiments, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301

Sunday, August 29

10:00 - 17:00
Social programme (guided tour of Moscow and the Kremlin)

Monday, August 30

10:00 - 11:30
Work on projects by groups, preparation of presentations, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301
11:30 - 12:00
Coffee-break, room E-103
12:00 - 13:30
Work on projects by groups, preparation of presentations, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301
13:30 - 14:00
Organizational groups meeting, room Г-107
14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 16:30
Work on projects by groups, preparation of presentations, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301
16:30 - 18:00
on projects by groups, preparation of presentations, rooms Г-101, Г-102, Г-103, Г-107, Д-301

Tuesday, August 31

10:00 - 11:30
Presentations of group projects’ results, hall Г-313

10:00-10:30
Group 5: József Pántya, Larissa-Margareta Batrancea, Ramona-Anca Nichita, Rebone Gcabo
“Tax compliance and trust in government efficiency”

10:30-11:00
Group 6: Ellen Evers, Jacob Orquin
“Choice set and temptation”

11:00-11:30
Group 7: Gulnara Gubaydullina, Marina Ryzhkova, Sarunas Zukauskas
“Conditions representation and consumer choice”

11:30 - 12:00
Coffee-break, room Г-311
12:00 - 14:00
Presentations of group projects’ results, hall Г-313

12:00-12:30
Group 3: Joanna Rudzińska, Rodica Ianole, Tigran Mkrtchyan, Vera Rebyazina
“The puzzle of simultaneous savings and debts”

12:30-13:00
Group 9: Julia Papushina, Vivien Fortat
“Bandwagon effect: an experimental study”

13:00-13:30
Group 1: Agata Michalaszek, Franziska Tausch, Job van Wolferen
“Insurance against strategic and non-strategic risks”

13:30-14:00
Group 2: Bernardo Fonseca Nunes, Hrvoje Stojic, Lukasz Markiewicz, Mariya Shtin
“Risk-taking under cognitive loads”

14:00 - 15:00
Lunch, room Г-109
15:00 - 17:00
Presentations of group projects’ results, hall Г-313

15:00-15:30
Group 4: Diogo Ferreira, Leonhard Lades
“Time discounting of earned vs. Free products”

15:30-16:00
Group 8: Chia-Jung Tsay, Tatiana Sokolova
“’Naturals’ and ‘Strivers’: Cross-cultural perceptions of facial attractiveness”

16:00-16:30
Group 10: Gabriela Carrasco, Ulrike Mueller, Yuri Avtonomov
“Information, belief formation and actual behaviour in the Trust game”

16:30-17:00
Group 11: David Ong, Dóra Medvés, Nadezhda Shilova
“Antisocial punishment”

17:00 - 18:00
General summary by the School instructors, hall Г-313
20:00 - 23:00
River boat trip and gala dinner with the conference participants